Továrne

Zachovalý mäsokombinát

Čuduj sa svete objavili sme prvý krát aj nejakú inú budovu než “obyčajnú fabriku”. Tento krát sa nám podarilo nájsť celkom zachovalý mäsokombinát. Síce sme preskúmali zatiaľ len jednu budovu – vyrušilo nás auto, aj tak dáme tento článok von. Samozrejme do objektu sa ešte vrátime a dáme viac fotiek a videí z areálu. Objekt sme našli čisto náhodou. Išli sme autom po diaľnici okolo vysokého komínu, videl som že jeho stav už nie je hodný prevádzke ako aj stav budov pri ceste (popadané omietky atď.). Tak som si povedal ako vždy: “To je opustené”. Hneď na ďalšom výjazde som schádzal z dialnice a išli sme to pozrieť. Objekt bol naozaj otvorený a opustený. Vošli sme hneď do prvej a jedinej budovy ktorú sme stihli preskúmať kým prišlo auto. 

 

Na hydrante sa nachádza nálepka o poslednej kontrole z roku 2002, takže usudzujem že od tohto roku je budova opustená. Ak je to naozaj tak, tak musím zhodnotiť že objekt je naozaj v TOP stave v porovnaním s ostatnými fabrikami ktoré boli opustené len pred pár rokmi a nachádzajú sa bližšie k mestám. Elektroinštalácie sú miestami zničené a miestami sú ako nové, lampy visia na svojich miestach, vypínače a zásuvky sú stále na svojich miestach. Prekvapilo ma, že aj trubky (kanalizačné, vodovodné) sú zapojené a nie sú rozkradnuté.

 

Preskúmali sme najprv pivničné priestory, kde sme objavali chemikálie, ktoré by rozhodne nemali byť v takejto opustenej a verejne prístupnej budove. Teda samozrejme ak sú vnútri fľašky tie isté chemikálie aké sú popísané na obale. My sme z bezpečnostného hladiska radšej obsah nevylievali ani sme fľaše neotvárali.

Predsa len kto by chcel ovoňať chloroform? 😀 Trošku sme sa na tom zasmiali a išli sme hore budovou. Udivili nás dva dosť zachovalé výťahy, ktoré boli stále na svojich miestach a dokonca ani kolajnice a ani vnútro výťahovej šachty nebolo rozobraté. V jednej z miestností sme našli veľkú tlačiareň ktorá vyzerala že by možno po nejakom repase ešte fungovala. V budove sme našli aj rôzne laboratória, teda tak hovoril popis na dverách avšak za dverami bola prázdna miestnosť. Zápach po labáku tam však stále bol. Ako som sa teraz pri písaní článku dozvedel, my sme sa nachádzali v administratívnej budove kde boli len kancelárie a labáky. V jednej kancelárii sme našli aj veľkú Calex mrazničku/chladničku v ktorej bývalo uskladnené mäso zavesené na hákoch. Zrejme tam v týchto labákoch testovali ich vlastné výrobky ako aj zvieratá a iné látky ktoré prichádzali do styku s mäsom. Ostatné poschodia boli také isté a celkom prázdne. Presúvali sme sa preto pomaly na strechu. Poklop na strechu pri výťahoch bol otvorený avšak rebrík chýbal. Výšku približne 3 metre sme nevedeli prekonať. Prešli sme teda celé vrchné poschodie a našiel som rebrík vedúci do technickej miestnosti na strechu.

 

Technická miestnosť ako aj strojovňa výťahu boli celkom zachovalé. Avšak až na motory výťahu. Tie zmizli čo je pochopiteľné, keďže obsahujú veľké množstvo medi. Pri tomto type urbexu je potrebné dávať si vždy pozor kam stúpite, keďže v tejto strojovni sa na zemi nachádza obrovský poklop vedúci do samotnej šachty výťahu – zrejme pre servisné úkony. Keby bol zle zatvorený alebo by jednoducho bol už hrdzavý a stúpite tam, prepadnete sa 20-30 metrov dole a čaká vás smrť.

Po preskúmaní výťahovej šachty sme sa dostali na strechu. Ja osobne mám strechy veľmi rád. Je z nich nádherný výhľad keď vám počasie dopraje. Však posúďte sami a poďme už na celú fotogalériu z objektu.

5/5

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *