Ostatné

Kúpalisko Neresnica

Cez víkend sme boli preskúmať aj opustené kúpalisko v Neresnici. Je škoda že kúpalisko chátra. Mysleli sme, že kúpalisko je opustené kvôli tomu, že jednoducho nebol záujem o kúpalisko, prípadne že kúpalisko negenerovalo zisky a skrachovalo. Až dnes pri písaní tohto článku zisťujem nové informácie. Kúpalisko nemali v pláne prevádzkovatelia zatvoriť. Avšak primátorka mesta má dlhodobo iné plány…tak ako to na Slovensku chodí, primátorka si robí “to čo chce” a ignoruje požiadavky a petície občanov:

V roku 2019 písala, že areál na kúpanie ktorý majú vo  Zvolene schátrať nenechá…dnes je rok 2021 a areál Neresnica stále chátra. Tento článok píšem aj preto, lebo ma štve v akej krajine to žijem, ako to tu nemôže až tak fungovať…to sa pýtam zakaždým keď narazím na podobný prejav samosprávy alebo štátu. Primátorka mesta Zvolen si asi neuvedomuje, že obyvateľom Zvolena zobrali funkčné kúpalisko s ktorým boli obyvatelia roky spokojní a chodili tam pravidelne. Odvolávam sa aj na článok na Aktualitách. Kde sa poslanci zhodli, že medzi primátorkou a zastupiteľstvom sa prejavuje nedôvera.

 

Na internete som sa dočítal čo to o histórii kúpaliska a jeho osude:

 

Predposledný prevádzkovateľ to po prvom roku vzdal a s najlepšou víkendovou návštevnosťou 250 ľudí sa mu ani nečudujem. Ďalší prevádzkovateľ dokázal so spoluprácou nadšencov prekročiť hranicu 800 návštevníkov a to iba cez týždeň, lebo v sezóne celkom nevyšli víkendy s prajným počasím. To malo však za následok oživenie témy kúpaliska, ale aj snahy rôznych ľudí o prevzatie jeho prevádzky. Mesto však eliminovalo všetky snahy o oživenie kúpaliska. Ale prišiel nový návrh. Predposledný prevádzkovateľ z Krupiny s partnermi dal dokopy projekt na rekonštrukciu za 1,6 M€, no bohužiaľ neplánuje prevádzkovať 50m bazén a je v pláne ho zrušiť – rozdeliť. Otázne sú aj ďalšie body prevádzkovania, ktoré Mesto pripravilo a MsZ odsúhlasilo na poslednom rokovaní. Koncesnou zmluvou by sa chcelo Mesto opäť zbaviť zodpovednosti a prenechať kúpalisko aj s podmienkou renovácie spomínanému súkromníkovi na obdobie až 20 rokov. To by samo o sebe mohla byť priechodná cesta, keby sme opäť nekráčali vzad – nerušili 50m bazén a dokázali zabezpečiť kontrolu nad službami a prevádzkou i ceny vstupného – minimálne pre občanov Mesta. A tak by sme sa nakoniec opäť dostali do “neriešitešnej” situácie, ako pri zmluve s EEI, alebo poslednej zmluve na Neresnicu, kedy boli podobne koncipované podmienky na 10 rokov, no vo výsledku bol areál “vybývaný”, nikto oň po uplynutí tejto lehoty nejavil záujem a prevádzka sa vtedy držala len aby bola. Ako dopadne aktuálne vyhlásená súťaž je zatiaľ otázne.

Som názoru, že samotné Mesto sa má správať ako súkromná spoločnosť a (nie len) pre svojich akcionárov – občanov zabezpečovať potrebné služby, rozvoj a starostlivosť. Proklientský prístup by bol už konečne veľmi vhodný. Bohužiaľ sa za posledné desaťročia nenašlo schopné vedenie, ktoré by tému Neresnice, parkovania, pamätihodností a veľa ďalších dokázalo posunúť na lepšiu kvalitatívnu úroveň.
 
Je očividné, že mesto/primátorka nemá záujem o obnovenie prevádzky kúpaliska. Opriem sa aj o petíciu ktorú sama podpísala.
Opis fotky nie je k dispozícii.
Petícii však vyhovela, teraz je rok 2021 a kúpalisko je už 4 roky zatvorené…nech si každý o tom urobí sám obraz. Ja len dúfam že toto kúpalisko sa obnoví, zrekonštruuje a začne používať. Lokalita kúpaliska je viac než dobrá – je takmer v horách v obklopení lesu a blízko prírody. To by však mesto muselo začať na tom pracovať. Keď sme pri tom, tak “veľkolepý plán” primátorky s postavením nového kúpaliska za približne 20 miliónov EUR sa ani len nezačal stavať 😀 proste čo dodať, je choré ako to tu funguje. Kúpalisko ktoré je v prevádzke zavrú, mesto má veľké plány stavať 20 miliónové kúpalisko a do dnešného dňa sa ani len nové kúpalisko stavať nezačalo a staré – Neresnica je zavreté už vyše 4 rokov.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *