Ostatné

Jazerá plné smrti

Dostali sme tip na celkom zaujímavý “urbex”. Síce sa až tak nejedná o urbex avšak nás

to zaujalo, keďže nás nezaujímajú len opustené budovy ale aj príroda. Tieto toxické jazerá – gudrónové jamy sa nachádzajú pri obci Predajná. Určite sa pýtate tak ako my, čo robil štát aby tomuto zabránil? Aby to zlikvidoval? Poďme na samotný začiatok problému.

 

Gudrónové jamy v Predajnej vznikli v roku 1964 a postupne sa zapĺňali odpadom. Jamy sa naplno zaplnili v roku 1974. Nachádzajú sa tu dve jamy pri sebe a tretia je priamo v areáli Petrochema Dubová. Nádrže obsahujú vyše 200 tisíc kubíkov toxického odpadu. Gudróny sa vyznačujú extrémnou toxicitou a mutagenitou – čiže schopnosť vyvolať genetické mutácie. Taktiež sa vyznačujú aj karcinogenitou. Smrad týchto jazier sa dá prirovnať k zmesy nafty a riedidla. Domáci spomínajú aj na to, že tieto jazeré boli niekoľko rokov zastrešené pokým sa postupne nerozkradli. Železo sa ukradlo a drevené dosky skončili v jazerách. Vraj tieto jazerá používali aj “mafiáni” ale neviem čo je na tom pravdy.

 

 Je smutné že od tejto ekologickej katastrofy uplynulo už vyše 50 rokov a štát nebol schopný za tak dlhé obdobie tento problém vyriešiť. Nejedná sa len o neznesiteľný smrad v okolí, ale aj o umierajúce zvieratá ktoré za nič nemôžu. Padnú do tejto odpornej “olejovej vody” a život pre nich v okamihu skončí. Ako toto štát môže vôbec dopustiť? Pri jazere sme sa boli osobne pozrieť a naskytol sa nám hneď pri prvom brehu ktorý sme uvideli odporný pohľad na mŕtveho psíka.

Mŕtvy psík ktorý za nič nemohol a skončil vďaka neschopnosti štátu v tomto odpornom “jazere smrti”. 

Pozemok aspoň mohli ohradiť pletivom a zabrániť tak vstupu zvieratám k týmto jazerám. Avšak do dnešného dňa sa k jazerám dá bezproblémov dostať. Keď zviera padne do takéhoto jazera, čaká ho smrť.

To však nebolo všetko, prechádzali sme sa pri kraji jazera a uvideli sme ďalšie mŕtve zviera. Tento krát vtáka ktorý bol kompletne celý od olejového svinstva z jazera. Po tomto náleze sme sa odobrali naspäť k autu pretože sme radšej už ani nechceli vedieť čo tam nájdeme.. Avšak tým to neskončilo. V kríku blízko nášho auta sme našli v plastovom čiernom vreci mŕtvu ovečku resp. pozostatky z nej ktoré extrémne smrdeli.

 

Mŕtve zviera napratané do plastového vreca. 

 

Avšak za tento posledný nález môže bezpochýb človek. Určite sa to zviera samo nenapratalo do vreca a vyhodilo do kríku…premýšľali sme, že zavoláme aj políciu avšak po  skúsenosťami s políciou nám bolo vopred jasné ako to dopadne a že páchateľa nikdy nechytia. Nastal teda čas odchodu. Článok píšem po niekoľkých dňoch odkedy sme sa vrátili avšak stále myslím na psíka, ktorý za nič nemohol, na vtáka ktorý taktiež za nič nemohol a aj na ovečku ktorú niekto napratal do vreca a vyhodil v blízkosti jazera. Tento “urbex” bol rozhodne najhorší čo sa týka spomienok a negatívnych zážitkov a taktiež aj najnechutnejší. Som veľmi zvedavý dokedy tam budú tieto toxické jazerá strašiť. 

 

 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.