Bratislava,  CO Kryty

Palma Bratislava

(jedná sa o titulnú ilustračnú fotku)

Možno ani neviete kolko krytov CO sa nachádza vo veľkých mestách. Čo sa týka Bratislavy, tu sa nachádzajú stovky krytov. Väčšinou sú však pod obytnými budovami. Nám sa podarilo nájsť tento zachovalý CO kryt priamo pod chátrajúcou fabrikou Palma v Bratislave bez toho aby sme vošli do objektu fabriky. Určite sa pýtate ako do čerta môžete nájsť kryt ktorý sa nachádza pod fabrikou bez toho aby ste vošli do fabriky?

Odpoveď je úplne jednoduchá. V hľadaní krytov som celkom šikovný a viem ako tak na prvý pohľad rozoznať či sa jedná o nudzák alebo nie. Do krytu sme sa dostali teda takýmto podobným štýlom, “otvor poklop možno je to nudzák” 😀 a fakt to ten nudzák aj bol. Následne sme z verejne prístupného miesta (ulice) zišli dole do šachty približne 2-3 metre pod zem. Vstup z núdzového výlezu do krytu bol otvorený takže nám v ceste nestála žiadna prekážka a bezproblémov sme sa dostali dnu. 

Nesmierne ma potešilo, že kryt bol totálne zachovalý, na podlahe bol prach a bolo vidno že tam nikto dlho nebol a dokonca si dovolím povedať, že sme boli prví urbexeri ktorí sme sa tam dostali. Kryt bol plne vybavený a maximálne zachovalý. Bohužiaľ elektrika už funkčná nebola keďže všetky budovy v palme sú odpojené od elektriky. V kryte sme našli obrovské množstvo vybavenia, či už zdravotnícke, mapy, projektor, gumáky atď.

Na fotke spomínaný projektor z krytu

 

Určite sa pýtate prečo sme zverejnili tak zachovalú lokalitu. Dokonca ani vo videu nižšie nie je lokalita krytu uvedená, pretože sme chceli aby o nej nikto nevedel. Ale bohužiaľ developer “Corwin” má s objektom iné plány a za neuveriteľných 35 dní sa stav krytu rapídne zhoršil a dnes je komplet celý vyprataný. Ako je zrejmé tak väčšina budov v Palme sa bude búrať a vyzerá to tak, že aj tento kryt. Prvý krát sme boli v kryte 12.09 kedy vznikli fotky. Potom sme spolu s Youtuberom a Urbexerom PythonADV natočili video. Samozrejme vo videu taktiež nie je možné nájsť ani zmienku o tom, že kryt sa nachádza v Palme – to bol aj náš cieľ. V kryte sme boli ešte začiatkom Októbra avšak už bol celý vyprataný a nájdete tam už len holé steny. Preto som sa rozhodol zverejniť aj lokalitu ak by mal niekto ešte záujem pozrieť sa tam.

Sme radi že sme kryt stihli zdokumentovať ešte pred zbúraním a vyprataním. O to viac nás tešilo, že sme sa tam dostali ako prví a prakticky aj ako poslední ktorí videli tento CO Kryt ešte v plnej kráse. Pevne sme dúfali, že kryt zostane zachovalý a plne vybavený ešte dlho..nuž dnes už len smutne píšem tento článok s uvedenou lokalitou 🙁 …

Núdzový výlez sme po sebe vždy zatvorili aby sme mali istotu, že tam po nás nikto nebol.

Niekedy ani urbexer nevie ovplyvniť zničenie objektu, keď daný objekt vlastní developerská frima a plánuje ho zbúrať. Pevne verím že natrafíme ešte na veľa podobných a zachovalých krytov akým bol tento.

Dosť bolo rečí, poďme na moje fotky a skvelé video od PythonADV

5/5

Jeden komentár

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *