Továrne

Továreň Sandrik

Na našej víkendovke sme navštívili aj továreň Sandrik ktorá sa nachádza na Strednom Slovensku. Fabrika sa skladá približne z 10 – 15 budov. Z toho sme obehali približne polovicu, čo nám zabralo vyše 4 hodiny. Ak plánujete ísť na tento urbex, odporúčame ísť na celý deň. Prekvapivo objekt je dosť zachovalý, nájdete tam ešte rôzne výrobky, stroje a technológiu tejto firmy.

Mňa osobne najviac zaujala asi táto obrovská hala, ktorá sa už bohužial pomaly rozpadáva ale aj napriek tomu je toto jeden úžasný a fotogenický priestor.

 

Na internete som sa dočítal, že firma Sandrik vyrábala príbory a rôzne jedálenské potreby. Zaujímavosťou je, že táto fabrika bola pustená do prevádzky v roku 1895 a vyrábali sa tu príbory zo striebra. Nositelia tradície, minulí aj súčasní sa hlásia k významnej osobnosti Jánovi Peterkovi, ktorému Sandrik vďačí za skvelé úspechy predovšetkým po roku 1900. Získal Zlatú medailu na svetovej výstave v Paríži a neskôr, ako riaditeľ fabriky, začal s výrobou príboru z alpaky. Príbor zo Sandriku sa tak dostal do každej domácnosti na Slovensku. Budovy sú napriek svojmu veku (vyše 100 rokov) veľmi zachovalé a je veľká škoda že chátrajú. Kiežby sa o takéto  budovy niekto staral a spravil z toho múzeum.

Po strieborných nožíkoch ani páry, v jedálni sme aspoň našli obyčajný príbor

 

Ako je teda možné že tak úspešná firma akou bola Sandrik jednoducho skončila a teraz je ponechaná na pospas osudu?

Spoločensko-politické zmeny po roku 1989 priniesli pre mnohé existujúce podniky neprekonateľné problémy. Vedenie Sandriku sa rozhodlo v roku 1991 odpredať časť svojej výroby, ktorá sa týkala práve príborov. Dnes je tomu už samozrejme inak. Čo je na Slovensku krutá realita a celý tento obrovský areál je opustený. 

Pri hlavnom vchode do areálu je však vrátnica a vyzeralo, že sa v nej svieti a niekto sa tam nachádza.

O kvalitách firmy svedčia aj rôzne diplomy a súťaže v ktorej bola firma Sandrik na prvých miestach


V najvyššej výrobnej budove sa nachádzali aj jedálne a kuchynka. Zarazilo nás, že takmer na každom poschodí sme narazili na staré flašky od alkoholu. Či už to bolo víno, pivo alebo vodka, vždy to boli staré, priam až raritné flaše.

Môžme si už len domýšľať, či tam chodili po zatvorení fabriky popíjať miestni alebo jednoducho robotníci si popri robote občas aj vypili čo to tvrdšie…

Rozhodne odporúčam navštíviť túto fabriku, pochodiť ju celú a odniesť si odtiaľ skvelé zážitky a fotky. Ak ste z mesta tak aj čisté pľúca keďže sa fabrika nachádza uprostred krásneho horského prostredia. Do budovy sa určite vrátime ešte aj my a prinesieme zábery aj z dronu.

5/5

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.